
Leerlingen basisschool strijden tegen elektronisch afval
AlgemeenZWARTSLUIS – “Hoeveel elektrische apparaten heeft het gemiddelde gezin in huis, denken jullie?”, vraagt wethouder Harrie Rietman woensdag aan leerlingen van groep 7 en 8 van De Wijngaard in Zwartsluis. De schattingen stokken bij zeventig. Het zijn er negentig, antwoordt Rietman even later.
(door Erik Driessen)
De wethouder is op De Wijngaard omdat de twee oudste groepen meedoen aan de E-waste race. Ze binden met tien scholen in Zwartewaterland (ook De Driemaster, de Morgenster en het Anker), Steenwijkerland en Staphorst de strijd aan in de E-waste Race. Vier weken lang strijden ze tegen ‘elektronisch afval’.
Dat afval is misschien wat minder belicht dan pakweg het spul wat in de groene of grijze container belandt. Terwijl de waarde ervan minstens zo groot is. Rietman gooit er nog een quizvraagje tegenaan omdat duidelijk te maken. “Hoeveel procent van een mobiele telefoon kun je hergebruiken?”, wil hij weten. Nu komen de leerlingen niet verder dan een procent of zestig. “Negentig procent. Bijna alles van het toestel kun je dus hergebruiken…”
Projectleider Ivo Helwegen komt ook al met een vraag. Hoeveel grondstoffen zitten er in zo’n smartphone? 46 dus. Van stoffen met onuitsprekelijke namen tot goud. “Zonder goud werkt een telefoon niet. Maar ga vanavond nou niet het toestel van je ouders slopen, want de waarde van het goud is slechts dertig cent. Het gaat maar om een fractie dus”, vertelt Helwegen.
Maar desondanks zijn ook die fracties en de andere 45 stoffen van waarde, weet Rietman. “Het zijn allemaal stoffen die uit de grond komen, maar waarvan de voorraden opraken. Het is dus hartstikke dom om apparaten zomaar weg te gooien. We moeten er zuinig op zijn.”
Vandaar ook de E-waste Race. De kinderen gaan aan de slag met opdrachten in de circulaire economie, zoals het hergebruik, repareren en inzamelen van oude elektronische apparaten. Ze doen op die manier mee aan een spannende wedstrijd en leveren nog een mooie bijdrage aan de circulaire economie ook. Vermoedelijk veranderen ze hun gedrag ook, want op de vraag van Rietman wat je met kapotte apparaten moet doen, krijgt hij woensdag ‘in de prullenbak’ en ‘weg gooien’ als antwoord. Er is dus nog wat winst te behalen.
Wat de prijs van de wedstrijd is, is ondertussen al uitgelekt. “Een schoolreisje…”, weten de leerlingen al voordat Helwegen dat bekendmaakt. Maar wat de bestemming is, weten ze op dat moment nog niet.

















