Insprekers pleiten voor coöperatieve energietransitie

Algemeen

GENNE - Het eeuwenoude ‘afpalingsrecht’ dat geldt rondom eendenkooien maakt de komst van windmolens in Genne lastiger. Aan de Klinkerweg is immers al zeker sinds het jaar 1600 eendenkooi Haasjes gevestigd. “Volgens het afpalingsrecht mogen er in een cirkel van 1.100 meter rondom de kooi geen activiteiten plaatsvinden die de rust verstoren”, legt kooiker Hennie Luten uit.

Luten sprak tijdens de laatste gemeenteraadsvergadering al in over dit onderwerp. Ze vraagt zich af of de gemeente het oude afpalingsrecht kent. “Ik kan me goed voorstellen dat iemand die bezig is met zoekgebieden deze regel niet paraat heeft. Als ik vertel dat ik kooier ben, moet ik al uitleggen wat ik doe. Laat staan dat mensen alle regels en wetten dan ook nog kennen.”

Luten is na haar inspraak gebeld door ambtenaar Oosting die de zoekgebieden in kaart brengt. “We hebben afgesproken dat de gemeente mij op de hoogte houdt van ontwikkelingen. Voorlopig is Genne maar een zoekgebied. Ik heb er alle vertrouwen in dat rekening wordt gehouden met het recht”, zegt Luten, die ook geen tegenstander is van windmolens. “Ik hoop alleen dat de gemeente bij alle zoekgebieden in gesprek gaat met de buurt. Eigenlijk zouden windmolens onderdeel van een coöperatie moeten zijn, waarbij het eigenaarschap voor 50 procent bij de omwonenden ligt. Op die manier vergroot je het draagvlak.”

Die suggestie deed ook Miranda Peer in de raadsvergadering van gisteravond, maar dan over de zonneweides. “We worden nu als buren tegen elkaar uitgespeeld.” Ze deed de oproep voor een actieve rol van de gemeente, maar ook de inwoners. “Het zoekgebied is ook een leefgebied. Geef ons de gelegenheid om het met elkaar af te stemmen.”

Ook zou er, zegt Peer, meer afstemming moeten komen met buurgemeenten. “Nu is de ene helft wel, en de andere helft niet geïnformeerd. Een coöperatie kan alleen gemeentegrensoverschrijdend. We hebben elkaar nodig in het buitengebied.”

Haasjes is naast eendenkooi overigens ook een vogelringstation. Bovendien zijn op de locatie twee imkers actief. Ook huren bedrijven of organisaties de eendenkooi als vergaderplek. Veel scholen uit de regio bezoeken Haasjes ook regelmatig. “Die laatste activiteiten liggen vanwege corona volledig stil. Onze inkomsten zijn momenteel nul. Vooralsnog leidt dat niet tot problemen.”

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie