
Verse Hollandse Nieuwe voor de bewoners van de Schans
AlgemeenZWARTSLUIS - Het haringseizoen 2023 kwam laat op gang, maar in de Schans was het afgelopen vrijdag dan toch zover. De Hollandse Nieuwe arriveerde ook daar.
“De trage start heeft te maken met het vetpercentage van de haringen. Een Hollandse Nieuwe moet namelijk een vetpercentage van minstens 16 procent hebben. De oorzaak van de vertraging is het aantal lage zonuren in het voorjaar”, legt het bestuur van stichting De Nieuwe Schans uit.
Een week voor de haringparty in Zwartsluis was landelijk de verkoop al gestart met de traditionele veiling van het eerste vaatje in Scheveningen, dat een recordbedrag van 159.500 euro heeft opgebracht. Dat bedrag komt ten goede aan de voedselbank.
“De haring is goed vet, heerlijk romig en gezond”
Stichting De Nieuwe Schans regelde samen met het Urker Vispaviljoen de jaarlijkse haringparty in de grote zaal. Vanaf een Urker haringkar met Sjoerdje Nobel in Urker klederdracht serveerde zij samen met haar collega Samuël Westeneng de haring met uitjes, augurkenschijfjes en voor de liefhebber een glaasje ijskoude korenwijn.
Voorafgaand speelde Sjoerdje nog even op het orgel als inleiding op het haringfeest. Het personeel en enkele vrijwilligers bezorgden voor een aantal bewoners de nieuwe haring op de kamers. “Volgens Samuël en Sjoerdje is de haring goed vet, heerlijk romig en gezond”, aldus het stichtingsbestuur.
“Zij voegden eraan toe de bekende uitdrukking ‘haring in het land, dokter aan de kant’. De Hollandse Nieuwe liet zich door iedereen goed smaken.”
















